Elektronické informační panely

V rámci Regionálního operačního programu Jihovýchod bylo v roce 2015 instalováno na tramvajové zastávky 55 nových informačních panelů, jejichž instalace stála celkem necelých deset milionů korun. Dotace z Regionálního operačního programu pak činila 8 324 305 Kč.

Tyto informační panely jsou určeny pro zobrazování informací o času odjezdu všech vozidel zařazených do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK), tedy tramvají, trolejbusů a autobusů. Informace o aktuální poloze všech těchto vozidel jsou dostupné v systému RIS DPMB (Řídicí informační systém) a CEDRIS Centrálního dispečinku Jihomoravského kraje, odkud jsou data exportována do vyhodnocovacího software a následně do modulu „řídicí systém pro ELP“, který slouží pro ovládání informačních panelů. Vedle informací o aktuálních odjezdech vozidel panely standardně zobrazují i aktuální informaci o změně v dopravě – tu pošle pracovník dispečinku v textové podobě. Prostřednictvím jednotlivých panelů může také dispečer k cestujícím čekajícím na zastávce vyslat mluvené hlášení.

Toto řešení podávání aktuálních informací cestujícím se osvědčilo, a proto Dopravní podnik města Brna využil příležitosti i v Programovém období 2014 – 2020. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR jako Řídicí orgán Integrovaného regionálního programu vyhlásilo v únoru 2016 Výzvu pro žadatele o dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj zaměřenou na dopravní telematiku pro veřejnou dopravu.

Dopravní podnik města Brna na tuto výzvu reagoval zpracováním a následným podáním projektové žádosti, jejímž předmětem je instalace 52 třířádkových a 15 pětiřádkových elektronických informačních panelů nové generace na dalších 35 zastávek. Vlastní realizace byla zahájena v dubnu 2017 a poslední panel byl instalován na konci října 2018.

Všechny informační panely jsou zapojeny do informačního sytému IDS JMK, čímž projekt významným způsobem přispívá ke zvýšení informovanosti uživatelů veřejné dopravy. Všechny informační panely zachovávají již osvědčené technické řešení, které mimo jiné přispívá i k usnadnění využívání veřejné dopravy osobám se sníženou schopností pohybu a orientace. Všechny elektronické informační panely obsahují i zařízení umožňující podávání hlasových informací nevidomým či slabozrakým osobám.

Celkové náklady projektu byly cca 10 mil. Kč. Dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj by pak měla pokrýt cca 85% způsobilých výdajů.